RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1)Tarikh / Hari : 19.04.2012 Masa : 30 minit
Kelas : 4 Jaya Bilangan murid : 35 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam (Ibadat)
Tajuk :
Rukun Solat :-
(a)
Pengertian
Rukun
(b)
Pengertian
Solat
(c)
Pengertian
Rukun Solat
(d)
Perkara
Rukun Solat
Objektif : Murid dapat
(1)
Menyebut
Pengertian Rukun
(2)
Menyenaraikan
rukun solat secara tertib
(3)
Menerangkan
perkara rukun solat
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah biasa mendirikan
solat lima waktu
Konsep :
Mengenal Rukun Solat
Bahan : 1. Kad imbasan
2. Gambar orang melakukan solat
3. Carta bacaan
4.Lembaran kerja
Nilai :
Ketakwaan kepada Allah s.w.t
Kemahiran : 1. Menyebut Pengertian Rukun
2. Menyenaraikan rukun solat secara tertib
LANGKAH/MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVIT PENGAJARAN
PEMBELAJARAN
|
CATATAN
|
|
AKTIVITI GURU
|
AKTIVITI MURID
|
|||
Set Induksi
(4 minit)
|
Rukun Solat
|
Bersoaljawab
tentang gambar orang sedang solat
|
Murid memberi
respon
|
Menyoal
seluruh kelas
|
Perkembangan
Langkah 1
(5 minit)
Langkah 2
(7 minit)
Langkah 3
(7 minit)
|
Pengertian
Rukun
Pengertian solat
dan Rukun Solat
Perkara Rukun
Solat
|
Guru
mempamerkan kad imbasan pengertian rukun
Guru
menerangkan pengertian solat dan rukun solat
1.Sumbang
saran tentang rukun solat
2.Penerangan tentang
perkara rukun solat
|
Murid
menyebut pengertian rukun
Murid
menyebut pengertian solat dan rukun solat
i.Murid
menyebut rukun solat (13 perkara)
ii.Murid
menyenaraikan rukun solat di papan hitam
|
Menyebut
secara latih tubi
|
Penutup
(7 minit)
|
-Pengertian
Rukun
-Pengertian
solat
-Pengertian
Rukun Solat
-Perkara
Rukun Solat
|
1.Guru
mengedarkan soalan kepada setiap kumpulan
2.Guru
menyoal murid secara individu, kumpulan dan kelas mengenai:
-Pengertian
Rukun
-Pengertian
Rukun Solat
-Perkara
Rukun Solat
3.Guru
mengedarkn lembaran kerja kepada murid sebagai latihan di rumah
|
1.Murid
berbincang dalam kumpulan
2.Wakil
kumpulan membentang hasil perbincangan
3.Murid
menjawab secara individu, kumpulan dan kelas
|
Latihan
lisan
|
Refleksi :
Pengajaran dan pembelajaran dapat dijalankan dengan baik.
31/35 orang murid dapat menguasai pelajaran
yang diajar.
Guru memberi pemulihan kepada 4 orang murid
yang lemah.
0 comments:
Post a Comment